A vezetékes víz ólomszennyezéséről

Azonnali megoldási lehetőségek

A vízmű csak a vízóráig felel a vízminőségért, a csapvízben mérhető ólomszennyezés legtöbb esetben az épületen belül található csövek, szerelvények ólomtartalma miatt kerül a vízbe.

Az ólom súlyosan egészségkárosító nehézfém, várandós nők, 6 év alatti gyerekek számára az ivóvízben nincsen elfogadható határérték ólomszennyezésre.
A  megoldás az ólom beoldódás teljes hálózatra vonatkozó kiküszöbölése: ólomcsövek, szerelvények, ólom tartalmú tömítések stb. kiiktatása.
Ez gondos tervezést és előkészítést jelentő, nehezen kivitelezhető feladat, és nem megy egyik napról a másikra.

Addig is megoldás lehet a háztartási kisberendezések alkalmazása, azok előnyei és hátrányainak mérlegelése mellett” (NNK tájékoztató).

01_side_images_with_text_3.jpg


Azonnali megoldási lehetőség:  felhasználóhelyi (POU) víztisztító

Az NNK felhívja a figyelmet a nem megfelelő választásban rejlő kockázatokra, és arra, hogy a megfelelő víztisztító kiválasztása (ami alapvető a biztonságos üzemeltetéshez) több paramétertől is függ (pl. a víz ion-összetételétől).

A víztisztítók működésének ellenőrzése az NNK hatásköre, a víztisztító megfelelőségét az adott vízminőségi problémára a vásárló felé a víztisztító forgalmazója a megfelelő NNK vizsgálati eredmények bemutatásával igazolhatja.
 
Az NNK a háztartási víztisztító berendezéseket ólomeltávolítás szempontjából tanúsítási folyamat keretében vizsgálta, az összefoglaló jelentés a honlapján [1] 2020. októberétől elérhető.

Azokban az épületekben, ahol nem oldható meg az ólom szennyezőforrás kiiktatása, a csomagolt vízen kívül az NNK tanúsított ivóvíz tisztítóval tisztított víz a fenntartható, környezetkímélő alternatíva.

Figyelem!
A magyar csapvizekben lévő ólomszennyezés eltávolítására az  NNK ólom eltávolítására tanúsított  víztisztítók biztonságosak.

Az ezzel nem rendelkező víztisztítók üzemeltetése kockázatos, ólomeltávolító képességük magyar csapvizekre vonatkozóan nem garantált még pozitív elbírálású nemzetközi vizsgálatok mellett sem. Az adott vízrendszerbe illeszthetőség (kémiai szempontból) szakmai mérlegelést igényel, amennyiben az ólomeltávolító szűrőanyag pl. ioncserén alapul.

A biztonságos használat érdekében a víztisztító vásárlás előtt a forgalmazótól feltétlen kérni kell az ólomeltávolítást igazoló laboratóriumi mérési eredményt is, annak tisztázására, milyen vízösszetétel és működtetési feltételek mellett megbízható a víztisztító.

Az NNK szakhatóság a víztisztítók ólomeltávolításra vonatkozó tanúsítási vizsgálatát 6 hónapon keresztül, szigorú protokoll szerint végezte. 
A forgalmazóknak az összefoglaló eredmények alapjául szolgáló részletes vizsgálati eredményeket is megküldte annak érdekében, hogy a vásárlókat a szakmától elvárható alapossággal tudják tájékoztatni. 

Laboratóriumunk több ezer hazai csapvíz laboratóriumi vizsgálati eredményéből kiindulva, a kerámia technológiás Doulton Ultracarb szűrőbetétes víztisztító termékcsaládot ajánlja, mint univerzálisan alkalmazható megoldást.
Ez a technológia a sótartalom megőrzése mellett, szelektíven csak az egészségre káros szennyezőket, valamint az ízrontó anyagokat távolítja el.
A Vízkutató Vízkémia Kft. Akkreditált Vizsgálólaboratóriumban készséggel állunk rendelkezésre vízvizsgálatokkal, víztisztítókra vonatkozó szaktanácsadással!

 

Azari Katalin vegyészmérnök, ivóvíz tanácsadó

Kapcsolódó bejegyzés:
[1] NNK tanúsított víztisztítók tesztje - mérési eredmények értelmezése