Brutális ólomszennyezés a csapvízben!

Kinek a feladata / felelőssége?

 

A határérték több, mint 50-szerese!
A XI. kerületi társasház 7. emeleti vízmintái döbbenetes ólomszennyezést mutatnak! Kinek a felelőssége az, hogy ebben a házban a lakók eddig nem tudtak erről a súlyos ólomszennyezésről? 

Ólom kockázat értékelés
 a 200731-1150 vizsgálati jegyzőkönyv alapján

A hosszú távú ólomexpozíció kockázat értékelése szempontjából figyelembe vettük az alábbi megfontolásokat:

·          A WHO ideiglenes, irányadó határértéke: 10ppb. Ez nem egészségügyi hatáselemzésen alapuló un. betegség „mikro kockázati” határérték, meghatározásánál a praktikusan elérhető mérésanalitikai és vízkezelési szempontokat vették figyelembe.

·          A WHO ajánlása szerint kisgyerekekre és várandós nőkre nincsen biztonságosnak tekinthető vérólom szint, amiből következően ilyen ivóvíz ólomkoncentráció sem határozható meg.

·          Az ólomkioldódást számtalan állandóan változó paraméter befolyásolja, a mintavételt a lehető legnagyobb ólomkoncentrációra modellezve kell végrehajtani. A mintavételből adódó kockázattal (nem a lehető legnagyobb koncentrációt modellezve vették a mintát) számolni kell. 

 

A 200731-1150 munkaszámon vizsgált vízminták ólomtartalma többszörösen meghaladja az irányadó 10ppb WHO határértéket.

 

Az ólom a szervezetben felhalmozódó, súlyosan egészség károsító nehézfém, a magyar egészségügyi szakhatóság (NNK) Ólom munkacsoportjának állásfoglalása alapján: „…mindenképpen egyéb forrásból származó víz (pl. víztisztítóval kezelt víz, ásványvíz) felhasználása javasolt ivás és ételkészítés céljából…”

 

Az ólomcsövek, szerelvények cseréjéig megbízható megoldást jelenthet az ólomszennyezés eltávolítására minősített (NNK ólomproject keretén belül célzottan ólom eltávolítására bevizsgált) ivóvíz utótisztító kisberendezés használata, annak előnyei és hátrányainak mérlegelése mellett.

Felhívom figyelmét, hogy erre a magas ólomszennyezésre még az ólomra célzottan bevizsgált (NSF/ANSI 53Pb minősített) szűrők többsége is csak kapacitás meghatározás és ebből következő mérlegelést követően lehet biztonságos.
A víztisztítók hatékonyságának ellenőrzése, az ólom eltávolítás teljes életciklusra vonatkozó igazolása az NNK (magyar egészségügyi szakhatóság) hatásköre.

a víztisztító ólomeltávolítási képessége a szűrő állapotától (pl. milyen régen használja, mennyi vizet kezeltek már vele) nagyban függ. A forgalmazó által a szűrőre megadott általános élettartam és az ólomeltávolítási képességre vonatkozó élettartam eltérő lehet.” [NNK]

 

Javaslat víztisztító kisberendezésre:

Vezetékes vizeink ásványi anyag összetétele kiegyensúlyozott, így olyan módszert érdemes választani, ami a víz ásványi anyag összetételének megtartása mellett megbízhatóan távolítja el az egészségre káros (trihalometánok, ólom) és a víz élvezeti értékét rontó anyagokat.

A víztisztító kiválasztásánál ezen kívül mérlegelési szempontként ajánlom az üzemeltetés során keletkező műanyag hulladék illetve a hulladékvíz, valamint az üzemeltetés során szükséges fertőtlenítéshez felhasznált vegyszerek miatti környezet terhelés minimalizálását.

 

A víz ólom szennyezésének biztonságos eltávolítására alkalmas víztisztítókat az NNK erre a célra kidolgozott protokoll alapján minősíti. A szűrőbetét teljes életciklusának több ellenőrzőpontján vett vízminták részletes elemzését követően ez a minősítés tartalmazza a biztonságos üzemeltetés feltételeit is, melyről az NNK Ólom Munkacsoportjánál tájékoztatás kérhető. Az EU támogatott program hivatalos zárásáig nincs mód részeredmény közlésére, így az NNK nem nevezhet meg konkrét víztisztítót, viszont fogyasztói kérdésre válaszolva (rákérdezve a terméknévre), az eredményekről adhat tájékoztatást, amit az érintett forgalmazóknak megküldtek és hamarosan az NNK honlapról is elérhető lesz.
 

Laboratóriumi vizsgálataink alapján csapvizére a Doulton UltraCarb 4in1 szűrőbetétet ajánlom.

Integrált kialakítása biztosítja a kivételesen gazdaságos, biztonságos üzemeltetést és a könnyű üzembe helyezést. Az NNK 320ppb ólomszennyezésre is tökéletes, 100%-os eltávolítást igazolt.
A víztisztító vízvezeték rendszerbe illeszthetősége (vízminőségi szempontból) szakmai megfontolást igényel, amennyiben központi vízkezelést (lágyítás, vastalanítás, egyéb) is alkalmaznak.

  

 Azari Katalin                                                                      
vegyészmérnök
Vízkutató Vízkémia Akkreditált Laboratórium
labor@vizkemia.hu